BORSTVOEDING: INFORMATIE IS CRUCIAAL VOOR EEN SUCCESVOLLE VERKOOP
Overzichtelijke presentatie en winkeliers die de klanten bijstaan zijn goud waard
Moedermelk is zonder twijfel de beste start die de baby kan krijgen. Maar wat heb je nu precies allemaal nodig om met borstvoeding van start te gaan? Aangewezen is om voor de geboorte met de essentials te beginnen en daarna pas op zoek te gaan naar de juiste borstkolf en andere accessoires. En bij eventuele problemen kunnen nog een aantal extra producten soelaas bieden. Met andere woorden: het aanbod is behoorlijk ruim en de winkelaanpak verdient de nodige aandacht. Zeker omdat de klant vaak vragende partij is voor degelijke informatie.
STARTEN MET BORSTVOEDING
Minimale benodigdheden
Elke vrouw is anders en ervaart borstvoeding ook anders. Maar om te starten heb je wel een aantal essentials nodig. Zo is een goede borstvoedingsbeha onmisbaar. Zelfs al geef je maar zes weken borstvoeding, dan wil je die toch comfortabel doorbrengen. Zeker voor vrouwen die een beugelbeha gewoon zijn en die een vollere boezem hebben, is de juiste beha noodzakelijk. Ook noodzakelijk voor elke jonge mama zijn de borstkompressen: wegwerp of wasbaar. Met de juiste kompressen zorg je voor een comfortabel en droog gevoel.
Wachten met de kolf
Een druk sociaal leven combineren met borstvoeding kan dankzij het afkolven van melk. Zo kan de papa bijvoorbeeld ook eens een flesje geven. De borstkolf koopt de mama echter beter niet voordat het kindje geboren is. Zo kan zij eerst bekijken of en hoe de borstvoeding op gang komt en welke kolf het best past. Afhankelijk van hoe vaak en waarom de mama wil kolven, raad je dan het geschikte type kolf aan.
Extra producten
Natuurlijk zijn er nog tal van producten die een mama kan aankopen om comfortabel borstvoeding te geven. Denk bijvoorbeeld maar aan het borstvoedingskussen dat de nodige ondersteuning biedt en voedingsflessen om afgekolfde moedermelk aan de baby te geven. Voorts denken we nog aan bewaarpotjes voor melk, voedingskleding, spenen, balsems voor tepel en tepelhof, en een borstschelpset die in de bh gedragen wordt om tepels tegen schuren te beschermen en lekkende borstvoeding op te vangen.
WORKSHOPS EN BORSTVOEDINGSRUIMTE BIJ DOEKJES EN BROEKJES
"In onze winkel geven we zelf al heel lang workshops en infoavonden rond dragen en wasbare luiers. Maar omdat we voelden dat onze klanten ook nood hebben aan degelijke informatie omtrent borstvoeding wilden we ons aanbod uitbreiden", vertelt An van Doekjes en Broekjes. "Voor de module rond borstvoeding waren we van plan een lactatiedeskundige in te schakelen. Toevallig werden wij in die periode gecontacteerd door het vroedvrouwenteam van Solidariteit voor het Gezin uit de buurt. Zij waren op zoek naar een nieuwe locatie in het Leuvense voor hun workshops (o.a. rond borstvoeding).
Na een verkennend gesprek hebben we beslist met hen in zee te gaan. Wij linken hun workshops op onze website. Zij verwerken de inschrijvingen. De sessie rond borstvoeding kost zes euro per koppel en er kunnen maximaal vijf personen deelnemen. Anderhalf jaar geleden zijn we trouwens verhuisd naar een ruimer pand. We hebben toen bewust gekozen om nog meer ruimte vrij te maken voor borstvoedingsartikelen. Bovendien hebben we twee borstvoedingshoekjes die mama's vrij mogen gebruiken, wat heel erg geapprecieerd wordt!"
www.doekjesenbroekjes.be
PROBLEMEN MET BORSTVOEDING
Advies op maat
De meeste vragen en problemen rond borstvoeding hebben te maken met de opstart.Die opstartproblemen kunnen verschillende oorzaken hebben: een kindje dat nog niet goed 'aanhapt', de productie die niet goed op gang komt, tepelkloven, kolven met een verkeerde schelpmaat, een verkeerde aanlegtechniek ...
Meestal kun je zoiets niet meteen in de winkel oplossen. Hier is advies op maat en kennis over borstvoeding bij nodig. Het beste is om mensen door te verwijzen naar een lactatiekundige.
Producten die soelaas bieden
Als winkelier kun je de mama wel de nodige tools en producten aanreiken die soelaas kunnen bieden. Denk maar aan tepelvormers, tepelhoedjes, tepelbeschermers, tepelklovencrème, zoogkompressen, thermokompressen om gevoelige en pijnlijke borsten te kalmeren enz. Voorts kun je worstelende moeders zeker een hart onder de riem steken: het is inderdaad niet altijd gemakkelijk en ze zijn zeker niet de enigen. Het is zo dat borstvoeding in het begin moeilijk kan zijn, maar de meeste moeders zijn achteraf blij dat ze het hebben volgehouden.
EEN BORSTKOLF TESTEN ONDER BEGELEIDING VAN EEN LACTATIEDESKUNDIGE BIJ BOLLEBUIK
"Wij vinden het belangrijk dat klanten een goed geïnformeerde keuze kunnen maken over alles wat belangrijk is voor het kindje", benadrukt Jo-Ann van Bollebuik (foto rechts). "Daarom organiseren we regelmatig sessies over borstvoeding, EHBO voor kinderen, wasbare luiers ... De uitleg wordt steeds door een professional gegeven die op de hoogte is van de laatste ontwikkelingen in het vakgebied. Er zijn telkens maximaal 15 deelnemers en inschrijven kost 15 euro. Maar heb je op dat moment een geboortelijst liggen, dan hoef je niet te betalen.
Naast die sessies zijn we ook volop bezig met de inrichting van onze kolfkamer, waar mama's alle toestellen die we aanbieden in de winkel kunnen uitproberen onder begeleiding van een lactatiekundige. Elke borstkolf heeft immers voor- en nadelen, er zijn verschillende prijzen, elke borst en tepel is anders ... Samen met de lactatiekundige van de winkel - of alleen indien gewenst - kan de mama op zoek gaan naar het toestel dat het best bij haar past. Een afspraak in de kolfkamer kost 25 euro, maar is jouw geboortelijst actief of koop je een toestel aan, dan is het gratis. Voor ons is het fijn om klanten op een andere manier kennis te laten met de winkel. Zo zien ze ook dat wij er echt wel zijn voor informatie en niet enkel om een product uit het rek halen."
www.bollebuik.shop
OVERZICHTELIJKE SCHAPINDELING
Zoals in elke winkel is ook het aanbod aan babyartikelen in babyspeciaalzaken heel groot. Naast de verschillende merken zijn er honderden producten waarbinnen de ouders snel hun weg moeten kunnen vinden. Overzichtelijkheid binnen dit ruime aanbod is daarom heel belangrijk. Het is dan ook aante raden om alles rond borstvoeding samente plaatsen. Zo zien de klanten in één oogopslag wat je te bieden hebt voor borstvoeding.
Binnen die borstvoedingscategorie kun je vervolgens groeperen per merk of per product. Dat hangt af van het concept en de persoonlijke voorkeur van de winkelier. Al is het voor de merkherkenning natuurlijk wel het meest interessant als er per merk gegroepeerd wordt. Tot slot is het van belang om binnen die schapindeling bepaalde producten eruit te lichten. Zo komen innovaties en product-USP's duidelijk naar voren.
KENNISDELING BIJ BLABLOOM
Bij Blabloom zijn advies en kennisdeling erg belangrijk. "We geven niet op alvorens onze klanten goed geïnformeerd zijn. En wanneer we dit kunnen combineren met een laagdrempelige infosessie - bijvoorbeeld over borstvoeding - dan is dit ideaal", vertelt Kim. "Bovendien zijn we overtuigd van de voordelen van borstvoeding voor mama en kind en willen we mensen hier graag warm voor maken. En natuurlijk is een infosessie een leuk moment om bekende en nieuwe gezichten in onze winkel uit te nodigen. We organiseren de sessies in samenwerking met de fijne lactatiedeskundigen van www.vroedvrouwenhuis.be. Ze hebben een zeer brede kennis over dit onderwerp maar hebben ook een leuke manier uitgewerkt om deze boodschap over te brengen. Aangezien dergelijke sessies terugbetaald worden door de zorg- of ziekenkas dient geen enkele bezoeker hier een vergoeding voor te betalen. Per sessie opteren we ervoor om slechts vijf deelnemers/deelneemsters uit te nodigen. Op die manier zorgen we ervoor dat elke bezoeker betrokken wordt."
www.blabloom.com
Lactatiedeskundige vinden in Vlaanderen, Brussel, Waals-Brabant
Neem bijvoorbeeld eens een kijkje op de website van:
de Belgische Vereniging voor Lactactiedeskundigen
www.bvl-borstvoeding.be
La Leche League
lalecheleague.be
Wallonië
Association Belge des consultantes en lactation francophones et germanophones
www.consultation-allaitement-maternel.be